Początki bywają trudne – każdy o tym słyszał i pewnie nie raz doświadczył na własnej skórze. Nie ma powodu, aby inaczej było w przypadku stawiania pierwszych kroków w świecie bukmacherki. Początki obstawiania zakładów często obfitują w pytania, pomyłki, zdezorientowanie, frustrację, stres, zniechęcenie… i można by tak wymieniać jeszcze długo. Jak tego uniknąć? Zastępując chaotyczne poszukiwania na własną rękę lekturą specjalnie przygotowanych materiałów dla początkujących graczy, które znacząco rozjaśnią sytuację i skierują na odpowiednią ścieżkę bukmacherskiej przygody. Przed Tobą jeden z nich.
Rodzaje zakładów bukmacherskich
Ze względu na liczbę możliwych rozstrzygnięć:
- Zakład dwudrogowy – rodzaj zakładu bukmacherskiego, który dopuszcza dwa możliwe rozstrzygnięcia danego spotkania: wygrana/przegrana. Występuje na przykład przy obstawianiu meczów tenisa czy koszykówki.
- Zakład trzydrogowy – rodzaj zakładu bukmacherskiego, który analogicznie do powyższego przykładu, dopuszcza trzy możliwe rozstrzygnięcia wybranego spotkania: wygrana/remis/przegrana. Gracz ma z nim do czynienia na przykład podczas obstawiania meczów piłki nożnej.
Ze względu na charakterystykę zdarzeń:
- Zakład długotrwały – zakład, podczas zawierania którego należy mieć na uwadze inne, wcześniej rozgrywane spotkania, ponieważ mają one wpływ na jego rozstrzygnięcie. Przykładem może być zakład dotyczący zwycięstwa w Lidze Mistrzów.
- Zakład specjalny – zakład bukmacherski, z którym można mieć do czynienia znacznie rzadziej, ponieważ dotyczy wydarzenia niezwiązanego ze światem sportu, lecz na przykład z polityką.
Ze względu na liczbę typowanych zdarzeń:
- Zakład pojedynczy (tzw. singiel) – zakład, z którym gracz ma do czynienia wtedy, kiedy na jego kuponie znajduje się wyłącznie jedno zdarzenie
- Zakład akumulowany (tzw. akumulator) – występuje, gdy składają się na niego przynajmniej dwa zdarzenia umieszczone na jednym kuponie. Należy pamiętać, że kupon jest wygrany wyłącznie w chwili trafnego obstawienia wszystkich znajdujących się na nim zdarzeń. Nie ma możliwości wygrania jednego z zamieszczonych na nim kuponie, jeśli pozostałe zostały wytypowane błędnie.
- Zakład podwójny (tzw. dubel) – wpisuje się do kategorii zakładów akumulowanych, a występuje w chwili obstawiania na jednym kuponie dwóch zdarzeń. Kupon jest wygrany wtedy, kiedy gracz poprawnie wytypuje wyniki obu umieszczonych na nim zdarzeń.
- Zakład potrójny (tzw. tripel) – to zakład akumulowany, gracz tworzy zakład potrójny, umieszczając na swoim kuponie trzy zdarzenia. Podobnie jak w przypadku zakładu podwójnego, kupon będzie wygrany tylko w chwili uzyskania wszystkich trafień.
- Zakład rozpisowy – rodzaj zakładu, który umożliwia tworzenie kuponu składającego się kilku meczów. Wybranym spotkaniom nadawane są określone oznaczenia (A, B, C, D…) a następnie rozpisywane są za pomocą kombinacji (np. AC, DB…). Zakład rozpisowy wyróżnia się tym, że dopuszcza możliwość wygranej nawet w chwili, gdy nie wszystkie wydarzenia na kuponie zostały poprawnie wytypowane.
Handicap i jego rodzaje:
- Handicap – to rodzaj zakładu bukmacherskiego, który wykorzystywany jest przez graczy do obstawiania spotkań piłki nożnej. Polega ona na dodawaniu lub odejmowaniu punktów albo bramek jednej z drużyn (firma bukmacherska dolicza punkty temu zespołowi, który jest widocznie słabszy i ma mniejsze szanse na zwycięstwo) w celu rozliczenia kuponu.
- Handicap europejski – rodzaj handicapu, który charakteryzuje możliwość obstawiania wybranej opcji z trzech dostępnych, a są to: wygrana gospodarzy, remis, wygrana gości
- Handicap azjatycki – rodzaj handicapu, który nie daje możliwości obstawienia remisu, a więc uwzględnia dwudrogowe rozliczanie zdarzeń. W przypadku zakończenia danego spotkania remisem, gracz otrzymuje zwrot stawki. Bukmacher oferujący handicap azjatycki udostępnia graczom tabele, zawierające dokładne dane na temat rozliczania kuponów w chwili wystąpienia określonych przypadków, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem obstawiania.
Pozostałe:
- H2H (Head to Head) – to zakład, dzięki któremu gracz obstawia wygraną jednego z dwóch określonych zawodników. Tego rodzaju zakłady są oferowane przez bukmacherów w wybranych dyscyplinach sportu, które dają możliwość indywidualnej rywalizacji graczy i porównanie ich ostatecznych wyników po odbytym spotkaniu.
Rodzaje bonusów bukmacherskich
- Bonus bukmacherski – premia przyznawana graczowi przez bukmachera, z którego usług korzysta. Istnieje ich kilka rodzajów, wskutek czego bonus może przyjąć formę dodatkowych środków, ale również zwrotu zainwestowanej kwoty w chwili przegrania zakładu.
- Bonus powitalny – premia przyznawana przez bukmachera nowym klientom, dopiero rozpoczynającym korzystanie z jego usług. Może przyjąć formę darmowego zakładu (freebet), zakładu bez ryzyka (cashback) oraz bonusu od depozytu.
- Bonus od depozytu – bonus polegający na doliczeniu do konta gracza określonych środków, co następuje po złożeniu przez niego depozytu. Warto dodać, że wysokość bonusu od depozytu jest zależna od wysokości wpłaconej przez gracza kwoty, ponieważ stanowi jej podwojenie. Zatem im większa wpłata, tym większy bonus.
- Darmowy zakład (tzw. freebet) – bonus, w ramach którego gracz otrzymuje od bukmachera środki, które następnie ma przeznaczyć na zakład.
- Zakład bez ryzyka (tzw. cashback) – bonus, który polega na zwróceniu graczowi zainwestowanej stawki w chwili niepowodzenia.
Pozostałe ważne pojęcia bukmacherskie
- AKO – kurs ogólny kuponu, na który składa się więcej niż jedno zdarzenie. Następnie mnoży się go przez stawkę w celu otrzymania wysokości wygranej. Zatem im więcej spotkań na kuponie, tym wyższe jego AKO.
- Bukmacher (tzw. buk) – podmiot, który oferuje swoim klientom obstawianie zakładów bukmacherskich – sportowych oraz specjalnych. Po wejściu w życie postanowień nowej ustawy hazardowej, na polskim rynku legalnie funkcjonuje siedmiu bukmacherów.
- Bukmacher internetowy – bukmacher oferujący swoje usługi za pośrednictwem Internetu. Wszystkie czynności związane z obstawianiem, takie jak sprawdzanie kursów, statystyk, tworzenie kuponu, wpłacanie czy wypłacanie środków odbywają się online.
- Bukmacher naziemny (tzw. ziemniak) – bukmacher oferujący swoje usługi stacjonarnie, w punktach naziemnych znajdujących się na terenie całego kraju. Legalni bukmacherzy posiadają swoje lokale, ale również są do dyspozycji klientów za pośrednictwem stron internetowych.
- Depozyt – środki finansowe, które wpłaca każdy klient na swoje konto gracza, w celu późniejszego wykorzystania ich na obstawianie zakładów bukmacherskich.
- Faworyt – zespół lub zawodnik, który uznawany jest za znacznie lepszego i przewiduje się jego wygraną w danym spotkaniu. Przeciwieństwem faworyta jest underdog.
- Kupon – dowód zawarcia zakładu między graczem a bukmacherem. Na kuponie musi znaleźć się przynajmniej jedno zdarzenie. Kupon zawiera między innymi takie informacje jak nazwa obstawianego spotkania, typowany wynik, kurs, stawka.
- Kurs – współczynnik, który podawany jest przez firmę bukmacherską i służy do wyliczenia wypłacanej graczowi kwoty w chwili poprawnego wytypowania wyniku danego spotkania, a więc wygrania zakładu bukmacherskiego.
- Maksymalna stawka – najwyższa kwota, określana przez bukmachera, jaką gracz może postawić na dany zakład.
- Minimalna stawka – najniższa kwota, jaką gracz musi przeznaczyć na dany zakład, aby móc obstawiać. Ustala ją bukmacher.
- Obstawianie – polega na przewidywaniu rozstrzygnięcia określonego zdarzenia, zazwyczaj spotkania sportowego, a więc na typowaniu wyniku, jakim zakończy się dany mecz. Wiąże się z wnoszeniem zakładów pieniężnych.
- Pewniak – potoczne określenie zakładu, który zdaniem obstawiającego gracza zakończy się jego wygraną.
- Spotkanie – inne określenie zdarzenia sportowego, które można stosować zamiennie z takimi pojęciami jak np. pojedynek, mecz, wyścig.
- Systemy bukmacherskie – sposoby obstawiania meczy, opierające się o określone ramy, zasady, mające graczowi ułatwić wygraną.
- Tasiemiec – potoczna nazwa kuponu, który składa się z wielu pozycji, a w konsekwencji wizualnie przypomina zawijającą się taśmę.
- Typer – pojęcie stosowane do nazwania gracza typującego wyniki zdarzeń w celu złożenia zakładu bukmacherskiego. Określenie to może oznaczać także osobę, która zajmuje się dostarczaniem typów oraz wskazówek odnośnie typów pozostałym graczom
- Underdog – potoczna nazwa zespołu lub zawodnika, który uznawany jest za widocznie słabszego w danym spotkaniu. Przeciwieństwem underdoga jest faworyt.
- Zakłady sportowe – rozrywka polegająca na przewidywaniu zakończenia danego wydarzenia sportowego, a więc typowaniu wyniku, a następnie obstawianiu go u wybranego bukmachera.
Odpowiedz